هزینه های خاموش سرکوب قیمت ارز

۲۵ , ۰۸ , ۱۳۹۶

هزینه های خاموش سرکوب قیمت ارز

آمارهای صادرات غیرنفتی شش ماه اول امسال بیانگر یک واقعیت خاموش در اقتصاد ایران است و آن واقعیت این است که در حالی که انتظار می رفت که اثرات رفع تحریم های هسته ای در اقتصاد ایران به مرور به بار بنشیند و شاهد رشد و توسعه تعامل ایران با جهان بویژه در بخش صادرات غیرنفتی باشیم، اما صادرات ایران در شش ماه اول امسال از نظر ارزش دلاری ۴ درصد نسبت به شش ماه اول سال ۱۳۹۵ کاهش یافته است !

در تحلیل دلیل کاهش ارزش صادرات در شش ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل اولین انگشت اتهام به سمت سیاستگذاران ارزی کشور است . به بیان دیگر کاهش ۴ درصدی ارزش صادرات و رشد ۱۵ درصدی ارزش واردات در ایران در شش ماه اول امسال، هزینه ای است که اقتصاد ایران همانند تقریبا همه سالهای قبل بابت سرکوب قیمت ارز توسط بانک مرکزی و در سطحی کلان تر توسط سیاستمداران ایران می پردازد.

اقتصاد ایران همانند همه سالهای قبل برای منافع کوتاه مدت سیاستمداران در حال پرداخت سوبسید به نفع کارگر چینی و هندی و کره ای است و همچنان با سرکوب قیمت ارز و یا وعده سرکوب قیمت ارز نفس صادرکننده را تنگ می کند. اقتصاد ایران برای برون رفت از مشکلات عدیده ای که به آن گرفتار است تشنه توسعه صادرات غیرنفتی واقعی است . اقتصاد ایران برای نزدیک شدن به نرخ رشد اقتصادی ۸ درصدی وعده داده شده در برنامه ششم توسعه اقتصادی چاره ای جز ایجاد تقاضای بین المللی برای محصولات خود یا همان صادرات غیر نفتی ندارد و بر خلاف همه این گزاره های مطرح شده دولتمردان و در نگاه کلان تر هیات حاکمه در ایران به دنبال روش های مختلف در جهت سرکوب قیمت ارز است و این در اقتصاد یعنی درجا زدن همین سطح اندک صادرات غیرنفتی ایران است.

این سوال اساسی که این تن نحیف اقتصاد ایران تا به کی باید به اغراض سیاسی سیاستمداران از هر جریان و جناحی سرویس بدهد، همچنان مهمترین سوال بی پاسخ اقتصاد ایران است . سرکوب قیمت ارز در ایران از بارز ترین این دخالت هاست و خدمت های اقتصاد به سیاست است. تغییرات قیمت ارز از ابتدای دولت آقای هاشمی در سال ۱۳۶۸ تا کنون نشان می دهد که قیمت ارز در ایران در همه این سالها همواره یک رفتار مشخص داشته است : سرکوب ، سرکوب، سرکوب ، پرش !

دولت ها در همه این سالها تا توانسته اند قیمت ارز را ثابت نگه داشته اند تا به دلایلی توان کنترل را از دست داده اند و اقتصاد شاهد پرش قیمت ارز بوده است . در این الگو متاسفانه هم شاهد افزایش قیمت ارز بوده ایم و هم از این افزایش پرشی همه زیان کرده اند حتی صادرکنندگان. زیرا صادرکنندگانی که با سرکوب قیمت ارز توان رقابتی و ظرفیتی خود را از دست داده اند، در افزایش پرشی قیمت ارز امکان استفاده از این فرصت را نخواهند داشت.

به بیان دیگر افزایش مستمر و آهسته و مدیریت شده قیمت ارز حداقل به میزان نرخ تورم به نفع همه است جز سیاستمداران و سرکوب مستمر و افزایش های ناگهانی و پرشی قیمت ارز که الگوی ثابت قیمت ارز در همه سالهای گذشته بوده است به ضرر همه است جزء منفعت کوتاه مدت سیاستمداران و متاسفانه تجربه حکمرانی جناح های مختلف سیاسی ایران در طی ۲۸ سال گذشته نشان می دهد که حکومت ایران در سطح کلان حاضر نیست که با نگاهی عقلانی به مدیریت این متغیر استراتژیک اقتصاد ایران بیاندیشد.

مرتبط با این پست

مرتبط با این پست
۲۷ , ۰۸ , ۱۳۹۶

هوش مصنوعی و مدیریت مالی مشتریان

بانک‌ها فین تک ها مدتی است از طریق مدیریت تقلب و یا [بیشتر]

۲۴ , ۰۸ , ۱۳۹۶

بسته شدن حساب‌های بانکی راکد از اول آذر

  ارجمندنژاد،‌ مدیرکل مقررات،مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی: ? [بیشتر]

۲۳ , ۰۸ , ۱۳۹۶

6سند بانک مرکزی درباره فین‌تک‌ها

?جدید ترین صحبت های آقای ناصر حکیمی در خصوص ۶ اسناد بانک [بیشتر]

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه ی حقوق مادی . معنوی برای اپلیکیشن کلون محفوظ میباشد